میوه ای کوچک با خواص بزرگ

میوه ای کوچک با خواص بزرگخرما را شاید بتوان به تنهایی یک غذای کامل نامید. میوه خرما سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب است، کلسترول ندارد و میزان چربی آن بسیار پایین می باشد. در این مقاله با 5 ویژگی اساسی میوه خرما بیشتر آشنا خواهید شد.
1- میوه خرما غنی از مواد مغذی است
خرما منبع غنی  فیبر و پروتئین است. انواع ویتامین ب، ویتامین ث و ویتامین آ دارد. 20 نوع مختلف اسید آمینه دارد که باعث تسهیل فرایند هضم غذا می شود. مصرف 2 تا 3 عدد خرما در طول روز کل نیاز فیبر بدن را تامین کرده به فعالیت روده کمک می کند و می تواند به عنوان یک ملین مصرف شود.
2- خرما منبع غنی انرژی است
خرما یکی از بهترین منابع تامین انرژی است. یك كیلو خرما بیش از 3000 كالری انرژی تولید می كند. صد گرم خرمای تازه 9/0 گرم پروتئین، ۰/۳‬گرم چربي، ‪ ۳۸‬گرم گلوسيد، ۳۰‬ميلي گرم فسفر ،۱/۳‬ميلي گرم آهن ،۵۱‬ ميلي گرم كلسيم دارد. ترکیب شیر و خرما یک میان وعده عالی و بسیار مغذی است که به ویژه به بیمارانی که دوران نقاهتشان را سپری می کنند توصیه می شود.
3- خرما بسیار کم کالری است
هر عدد خرما به طور متوسط 23 کالری دارد بنابراین خرما انتخاب بسیار مناسبی برای کسانی است که رژیم لاغری و تناسب اندام را دنبال می کنند. چرا که مصرف خرما درعین تامین قند مورد نیاز بدن، موجب چاقی و افزایش ورن نمی شود.
4-  خرما میوه ای با میزان بالای پتاسیم است
یکی از مزایای قابل توجه خرما تاثیر مثبت آن بر سیستم دستگاه عصبی است. با توجه به میزان بالای پتاسیم ( 670 میلی گرم در هر صد گرم)، مصرف خرما درصد حملات قلبی و مغزی را تا 40٪ کاهش می دهد. مس، منیزیم، روی، آهن، منگنز و فسفر از دیگر مواد معدنی موجود در خرماست که برای افرادی که از کم خونی و مشکلات خونی رنج می برند، بسیار مفید است .
5-  خرما میزان بالای فسفر دارد
کمبود فسفر می تواند عامل اساسی بیماری های عصبی، تنفسی و قلبی باشد و به بافت استخوانی آسیب وارد کند.  خرما غنی از فسفر است و به همین دلیل مصرف آن به بیمارانی با مشکلات تنفسی، قلبی و بیمارانی که از ضعف و اختلال اعصاب رنج می برند توصیه می شود.